Zantedeschia (kala)

Zantedeschia spp. – botanické druhy v naší sbírce

25.6.2013 K napsání článku mě vedlo, jako už mnohokrát, vykvetení rostliny, konkrétně druhu Zantedeschia rhemanii Engl., který nám vykvetl poprvé po třech letech od výsevu. Toulec má celkem drobný (5 cm) a téměř čistě bílý. Z letních botanických druhů je nejčastěji nabízený většinou ve formě...

´Picasso´ a několik poznámek o kvetení zantedeschií

Letošní sezóna nebyla na květy zantedeschií příliš úspěšná. Několik odrůd vůbec nevykvetlo a některé vytvořily deformované květy a listy. Jednou z možných příčin by mohly být nízké teploty při skladování hlíz, ale je to pouze moje domněnka. Uvádí se, že teploty pod 4°C hlízy poškozují a mají...

Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng.

Zantedeschia aethiopica dosahuje výšky až 1 m, ale ve stínu mohou být rostliny i vyšší. Květy se objevují především v období od srpna do ledna, rostlina může kvést i v jiných obdobích roku. Toulec je asi 15 cm dlouhý a 12 cm široký, slonovinově bílý. Palice je v horní části pokryta drobnými světle...

Zantedeschie - pokračování 2. roku pěstování

Zantedeschie prožívají momentálně své období klidu. Hlízy už jsou očištěné od substrátu a zaschlých kořenů, uskladněné na schodech na půdu a připravené na zimu, takže je čas doplnit o pár poznatků předchozí článek z letošní výsadby. Zazimovat se však nechystaly všechny. Zantedeschii rehmanii jsem...

2. rok pěstování Zantedeschií

12.06.2009 I když jsem se chtěl se svými zkušenostmi z druhého roku pěstování Zantedeschií podělit na stránkách později, díky vzkazu od Zdeňka, se pokusím napsat něco už nyní. Loni vykvetlé Zantedeschie mě natolik nadchly, že jsem si musel pořídit další odrůdy. Postupoval jsem stejně jako loňský...

První pokusy s pěstováním Zantedeschií (kal)

K pěstování kal, možná je to v mém případě silné slovo, jsem se dostal vlastně náhodou. Mým zájmem byly a jsou především lilie a mečíky. Na ty jsem měl políčeno, když jsem hledal internetové stránky, které se zabývají prodejem cibulovin a hlíz. Jako asi všichni, kteří podstoupili tuto cestu, jsem...

Diskusní téma: Zantedeschia (kala)

Datum: 29.06.2012

Vložil: Pavel

Titulek: Re: zantedeschia a žloutnutí v červnu

Dobrý večer,
jedna z možných odpovědí je pod dotazem návštěvnice z 9. 6.
Druhá je ta, že se skutečně jedná o přirozené zavadání. Ne vždy je způsobeno mokré zaměkání a vyvracení stonku hnilobou. Zavadání květenství se projevuje ztrátou barvy toulce asi cca po 3 až 4 týdnech někdy později, kdy se typicky odrůdová barva mění na žlutozelenou až tmavozelenou. Možná je to to Vaše žloutnutí vršků "květů".
Na zasychání vůbec nemusí být brzo. Předpokládám, že jste ji dostala již kvetoucí, zasazenou v květináči, takto se většinou produkují rychlené rostliny, které také bývají dost často nadopované různými stimulátory a hnojivy, což sice udělá velkou parádu, ale ta netrvá příliš dlouho.

Datum: 01.07.2012

Vložil: Petarda

Titulek: Re: Re: zantedeschia a žloutnutí v červnu

Dobrý večer,

děkuji za rychlou odpověď. Dnes už jsem musela odstranit další dva listy, jeden dokonce upadl sám tím jak mu stonek změkl. A zjistila jsem, že ty měkké mokré části docela zapáchají. Je zvláštní, že jeden den jsou listy ještě pěkné a druhý den jsou žluté a leží. Myslím, že to bude spíš ta hniloba...mrknu na ty hlízy a uvidím. Jinak když teda ty napadené části odstraním , co s tím ostatním? Mám to znovu zasadit a nechat zatáhnout a pak dát do ledničky? Díky

Datum: 01.07.2012

Vložil: Pavel

Titulek: Re: Re: Re: zantedeschia a žloutnutí v červnu

Dobrý den,
po očištění, nechte zdravé části zaschnout. Lepší než lednice bude studený sklep nebo studená garáž či jiná místnost, pokud nemáte ale jinou možnost tak můžete i do lednice pokud se Vám v ní nesráží voda. Zdravé hlízy nechte na sucho aspoň 14 dní, to už by se dalo zjistit jestli hniloba pokračuje nebo ne a pak je případně zasaďte do hodně vzdušné zeminy (substrát pro pokojové květiny:rašelina - 1:1), hlízy asi budou dost oslabené, takže do konce sezony už asi nevykvetou, ale mohly by aspoň vyhodit ještě nějaké listy. Každopádně na zimní uskladnění by bylo ještě příliš brzy.

Datum: 27.06.2012

Vložil: Jana Novotná

Titulek: ztráta původní barvy

Prosím o radu. Vloni na jaře jsem si koupila kaly různých barev a zasadila do záhonu. Vykvetly nádherné různobarevné kaly. Letos jsem vysadila ty samé, k mému údivu kvetou zatím všechny sice nádhrerně, ale čistě bíle. Kde se stala chyba? Co je toho příčinou? Je to nezvratný proces? Jak se příště zachovat, aby se tato sitace neopakovala? V žádné diskusi jsem nenašla zmínku o tomto mém problému. Děkuji za odpověď.

Datum: 29.06.2012

Vložil: Pavel

Titulek: Re: ztráta původní barvy

Dobrý večer,
tento problém řeší poměrně často pěstitelé mečíků. Setkávám se s názorem, že k tomu dochází díky křížení odrůd, což je samozřejmě naprostý nesmysl.
Nepíšete, jestli jste je měla dobře označené, jestli je pěstujete samostatně v květináči nebo společně na záhonu. Ale předpokládejme, že není chyba na Vaší straně.
Důvodem, proč květní části rostlin nevykazují další sezónu stejné vybarvení s jakým je pěstitel koupí, je genetická nestálost. Je to způsobeno nedostatečný vyšlechtěním nových odrůd, kdy je šlechtitelé dodají na trh, aniž by si ověřily, že budou odrůdy barevně stálé.
V tomto případě je to skutečně nezvratný proces, rostlina většinou s postupem let vypadá čím dál hůř. Vyvarovat se tomu dá tím, že si člověk bude kupovat osvědčené odrůdy, se kterými mají pěstitelé zkušenosti třeba dvacet let. Často se skutečně nevyplatí vrhat se hned po novinkách, zvlášť, když taková novinka bude za další tři roky třeba o polovinu levnější.
Barevné změny na rostlinách způsobují také virózy, to je ale vetšinou spojeno s žíháním na listech a deformováním rostlinných orgánů, což ale neuvádíte.
Na závěr ještě jednu kuriozitu. V jedné knížce jsem se dočetl, jak prodejci toulce obarvuji aby byly rostliny atraktivnější. Nevím, jestli je to pravda, ale je fakt, že v devadesátých letech, toto byla běžná praxe u tilandsií, i když to jsou přeci jen dost odlišné rostliny. Nedokážu si představit, že by toulce zantedeschií vydrželi obarvení.
Nevím, jak dalece je problém, na který se ptáte, u pěstovaných rostlin rozšířený, ale já osobně jsem se s tím při svém pěstování nesetkal.

Záznamy: 16 - 20 ze 151
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek