Datum: 25.07.2010

Vložil: Zdeněk

Titulek: mečíky

Datum: 31.01.2009

Po přečtení Vašeho příspěvku sděluji,že se jedná s největší pravděpodobností o velmi starou holandskou odrůdu Peter Pears.Ta velmi trpí meč.virózami.To jsou ty čárečky v květu.To jsou první příznaky,dále rostlina začne zakrňovat,listy jsou světlejší se světlými čárkami.Nelze vyléčit - pouze zlikvidovat.Dále se přenáší i brutem.Já jakmile u některé odrůdy zjistím,že je tam hodně virózních rostlin,tak její pěstování raději ukončuji.
Vaše připomínka o sušení gladiolových hlíz venku je velmi správná.Místnost pokud není dostatečně větrána/nejlépe větrákem/ je problémová.
Já hlízy po vyjmutí a odlomení stvolu dávám hlízy na lísky a suším venku.Na noc je dávám do volné garáže.Pokud jsem měl od některé odrůdy menší množství hlíz,tak jsem je sušil i silonových punčochách na prádel.šnůrách,kde jsem je nechával i přes noc,ale nesmí být mrazivá.Po dostatečném proshnutí dávám lísky s hlízami do regálu ve skladě - sklepě.Po měsíci a více odstraním starou hlízu a horní sklupku.Mezi starou a novou lhízou se musí vytvořit korková vrstvička a stará hlíza musí jít odstranit celkem snadno.

Přidat nový příspěvek