Datum: 29.06.2012

Vložil: Pavel

Titulek: Re: ztráta původní barvy

Dobrý večer,
tento problém řeší poměrně často pěstitelé mečíků. Setkávám se s názorem, že k tomu dochází díky křížení odrůd, což je samozřejmě naprostý nesmysl.
Nepíšete, jestli jste je měla dobře označené, jestli je pěstujete samostatně v květináči nebo společně na záhonu. Ale předpokládejme, že není chyba na Vaší straně.
Důvodem, proč květní části rostlin nevykazují další sezónu stejné vybarvení s jakým je pěstitel koupí, je genetická nestálost. Je to způsobeno nedostatečný vyšlechtěním nových odrůd, kdy je šlechtitelé dodají na trh, aniž by si ověřily, že budou odrůdy barevně stálé.
V tomto případě je to skutečně nezvratný proces, rostlina většinou s postupem let vypadá čím dál hůř. Vyvarovat se tomu dá tím, že si člověk bude kupovat osvědčené odrůdy, se kterými mají pěstitelé zkušenosti třeba dvacet let. Často se skutečně nevyplatí vrhat se hned po novinkách, zvlášť, když taková novinka bude za další tři roky třeba o polovinu levnější.
Barevné změny na rostlinách způsobují také virózy, to je ale vetšinou spojeno s žíháním na listech a deformováním rostlinných orgánů, což ale neuvádíte.
Na závěr ještě jednu kuriozitu. V jedné knížce jsem se dočetl, jak prodejci toulce obarvuji aby byly rostliny atraktivnější. Nevím, jestli je to pravda, ale je fakt, že v devadesátých letech, toto byla běžná praxe u tilandsií, i když to jsou přeci jen dost odlišné rostliny. Nedokážu si představit, že by toulce zantedeschií vydrželi obarvení.
Nevím, jak dalece je problém, na který se ptáte, u pěstovaných rostlin rozšířený, ale já osobně jsem se s tím při svém pěstování nesetkal.

Přidat nový příspěvek