Datum: 08.02.2009

Vložil: Zdeněk

Titulek: kaly

Odpověď Vladovi,
Ano ,jmenuji se Zdeněk Bárta,ale můj článek o pěstování ven.kal vyšel v časopisu Zahrádkář,kde jsem byl požádán redakcí jestli bych napsal svoje zkušenosti s pěstováním kal.Potom jsem byl požádán jedním pěstitelem kiwi z Prahy,jestli by jej mohl použít a já jsem souhlasil.Tehdy jsem si s internetem moc neroruměli.
Mečíky pěstuji ve větší míře a zůčastňuji se 2 3 výstav a samozřejmě hlízy,kterých mám dostatek odprodávám.
S Renoire,Elegant Swant,Captain Venture nemám zkušenosti,protože je dosud nemám,ale co dnes není,příští rok může být.Naomi mám třetí rok a mám 3 velké a 5 středních hlíz,takže se dobře množí.Tím,že se snažím oddělovat,možná až moc brzy hlízky od mateřské hlízy ,tak mě kvetou pouze ty silné hlízy.Já nemám nikdy více hlíz v sobě,ale nahrazuji to hnízdovou výsadbou.Loni mě u Naomi kvetla pouze ta silná,ale měla dva květy po sobě jdoucí a na velmi dlouhých stopkách,proti Picassu
o polovinu delší.

Tím,že nakupuji pouze po jedné hlíze,tak hrozí nebezpečí,že koupím špatný klon a dále jej množím.To se mě stalo u Black Magic,která měla snahu se stále dělit,takže jsem byl velmi brzy na stovce,ale květů bylo velmi málo,protože hlavní hlíza nebyla nikdy dostatečně silná.Zkoušel jsem postraní očka odstraňovat,abych docílil silné hlízy a aby se nedělila,ale nepomáhalo to.Nejsnadnější je její pěstování ukončit.
Opačnou zkušenost mám s Hot Shot,je oranžová s dost velkým květem a na delší stopce,což je výborné.Mám ji též tři roky a pouze 2 velmi velké a 1 střední hlízu,takže se zatím velmi špatně množí.Snad se polepší.
Já jsem začínal před 20 roky s bílou albomaculata,potom v devadeátých létech od ing.Jošta jsem koupil první barevné.Po několika létech s některými potížemi mě uchvátilo jejich pěstvání,ale v té době již neposílal maloodběratelům.ale pouze větším.Tak jsem bral od jiných firem,ale mnoho odrůd nesedělo,tak jsem trochu přibrzdil.Až poslední 3 roky nakupuji další nové.

Přidat nový příspěvek