Datum: 03.02.2009

Vložil: Zdeněk

Titulek: Venk. Kaly

Stručný návod pěstování venk.kal - dle mých zkušeností.
Mimo venk.kal jsou v prodeji a nabíd.katalozích kaly Aethiopica:Alba -bílá,Pink Mist - jemně růžová,Green Goddess - bílá a z polov. zelená.Tyto nejdou pěstovat na záhonech,ale pouze v bytě v květináči.Green Goddess před 10 roky nabízeli jako venkovní.Pěstoval jsem ji 3 -4 roky,ale jediného květu jsem se nedočkal i když rostla ze vše nejlépe a tak skončila v popelnici.
Venkovní kaly sázíme mírně narašené s klíčkem 1 - 5 cm, od poloviny dubna do poloviny května.Půda musí jít dobře zpracovat.Vyžadují dobrou zahr.půdu.Sázím do hloubky 5 - 7 cm a pokud mám od některé odrůdy více hlíz,tak do hnízd po 5 ks.Já sázím na plné slunce a jdou celkem dobře.Pokud je chcete pěstovat v nádobách,tak by měly být bez otokového otvoru,aby měly dostatek vláhy.Půdu vyhnojíme kompostem nebo Cereritet,NPK.
Za 3-4 týdny začínají rostliny vylézat.V období inteziv. růstu jednou týdně přihnojíme/Kristalon a pod./ a hodně zaléváme.Vždyť v původní domovině rostly na vysychajících bažinách a u potoků.Kvetou pouze silné hlízy po 1 květu,ale některé kultivary po vytrhnutí odkvétajího květu na jeho místě vyraší nový květ.V září omezíme zálivku a počatkem října vyjmeme hlízy z půdy.Dáme pozor,aby se nám růžice listů nezatrhla od hlízy.Pokud by se to stalo,tak vylomíme zárodek vrcholov.pupenu a hlíza příští nepokvete.Vyraší boční klíčky,ale ty nepokvetou.Já hlízy i s listy suším několik dní na záhoně - nesmí namrznout.Po částečném zasnutí,hlízy zbavím listů a kořenů a potom ukládám do lísek na sucho,jako mečíky.Záleží na podmín.ve skladě.Kdo by mě obavy,že mu přeschnou,tak je může zasypat rašelinou.Pokud to jde,tak během zimy udržuji teplotu 4-10°C.
U mateční rostliny na boku přirůstají malé hlízky.Ty za 1-2 roky,pokud již drží menší pložkou oddělíme a po zaschnutí ranky sázíme podobně,jako velké.Za rok nám zesílí a máme namnoženou sadbu na příští roky.
Toto jsou moje zkušenosti.Asi jiný bude mít jiné a tak bych se rád dověděl něco nového.

Přidat nový příspěvek