Datum: 22.01.2009

Vložil: Zdeněk

Titulek: Kaly a mečíky

Děkuji za odpověď.S pěstováním kal ze semen nemám zkušenosti.Kamarád je pěstoval,ale pouze z bílých - albomaculata.Mě zajímá pouze čistý sortiment přesně podle jména a toho jde docílit pouze dělením hlíz.Oděluji u některých střední i menší a dopěstovávám je na větší.Pokud nemám od jednoho kultivaru více jak 50 hlízek,tak ho nepovažuji za namnožený. Já tvrdím,že nově nakoupené,pokud nebyly pěstovány v čes.rep. se během 3-5 roků rozmnoží,nebo zahynou.Nově nakupované jsou velmi drahé a proto také nakupuji po jedné hlíze.Letos mám natypováno 8 nových a bude to 1000 Kč.Nejlépe se mě daří z nových Ascari,Captain Volante,Captain Chelsea,Naomi,Purple Hase.Z dříve koupených jdou perfektně Black Heart a Mango.Téměř černou Schwarzwalder jsem již kupoval dvakrát a mám z ní pouze jednu střední hlízku.
Lilie pěstuji pouze asijské hybridy a orientpety.Orientálním hybridům se při nákupu vyhýbám,protože jsou velmi náročné a v našich podmínkách se jim nedaří
O kalách jsem v r.2002 v článku do Zahrádkáře tvrdil,že téměř netrpí chorobami a za 3 roky jsem měl potíže s bakter,zahníváním jen díky tomu,že jsem změnil pozemek.Tam kde jsem je pěstoval dříve musel jít trávník.
Mečíky pěstuji na pozemku,kde se 30 roků střídají se pšenicí.Tam mám také potíže s drátovci.Dříve jsem na ně používal chemii,ale prostředky jsou stále dražší a tak raději mám nějaké ztráty na hlízách,ale při tom množství co jich pěstuji se to dá vydržet.U kal vše záleží na půdě.Pokud byste se chtěl ještě na něco zeptat kolem pěstování a já to budu vědět,tak rád odpovím.

Přidat nový příspěvek